Blog > Komentarze do wpisu
Rodzaje sprzętu stomijnego
Stomie wydalnicze (kolostomia, ileostomia, urostomia) muszą być stale zaopatrzone w specjalny sprzęt stomijny, ponieważ wydalanie kału (a w przypadku urostomii moczu) jest całkowicie niekontrolowane. Zaopatrzenie stomii polega na naklejaniu na skórę wokół stomii (na brzuchu) plastikowych woreczków, do których spływa kał lub mocz.

W zależności od tego, dla jakiego typu stomii są przeznaczone, wyróżniamy woreczki:
1. kolostomijne - zamknięte. W momencie, gdy taki woreczek się wypełni, trzeba go odkleić i wymienić na nowy. Stosowane przy kolostomii, zwłaszcza gdy nie ma żadnych problemów z funkcjonowaniem jelita i wydala ono na tyle małą ilość kału, że wystarcza zmieniać worek raz dziennie.
2. ileostomijne - otwarte. Na dole worka znajduje się otwór, zamykany zapinką (zapinki mogą być wbudowane w worek, tworzące z nim jedną całość, albo oddzielne; zatrzaskiwane, przyklejane na worek lub zamykane na rzep). Dzięki temu, gdy worek wypełnia się, nie trzeba go wymieniać, wystarczy jedynie opróżnić go do toalety. Jest to bardzo praktyczne w przypadku ileostomii, która wydala duże ilości płynnego lub półpłynnego stolca, oraz w czasie biegunek przy kolostomii.
3. urostomijne - z kranikiem. Na dole woreczka znajduje się "kranik" (zaworek) z zatyczką, umożliwiający wygodne odpuszczanie moczu z wypełniającego się worka. Dzięki temu, tak jak w przypadku worków ileostomijnych, nie trzeba odklejać worka i wymieniać go na nowy za każdym razem, gdy się napełni. Worki urostomijne posiadają dodatkowo specjalne zastawki anty-zwrotne, uniemożliwiające cofanie się moczu w okolice stomii, co pomaga w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego u urostomików.

Wszystkie te trzy rodzaje sprzętu stomijnego występują w dwóch wersjach:
1. Sprzęt jednoczęściowy. Jest to po prostu worek naklejany bezpośrednio na skórę wokół stomii. System wygodny, cienki, elastyczny i dyskretny.
2. Sprzęt dwuczęściowy. W tym przypadku na skórę nakleja się płytkę z pierścieniem zatrzaskowym, do którego przyczepia się woreczki. Praktyczne szczególnie przy kolostomii, gdy używa się woreczków zamkniętych - unika się w ten sposób podrażniania skóry przez częste odrywanie od niej worków (bo worki odpina się od płytki) oraz mycia i suszenia skóry za każdym razem. Odmianą sprzętu dwuczęściowego jest tzw. sprzęt synergiczny - zamiast pierścienia zatrzaskowego połączenie między płytką a workiem stanowi przylepiec. Sprzęt synergiczny jest cieńszy i bardziej elastyczny od tradycyjnego sprzętu dwuczęściowego.

Worki ileostomijne jednoczęściowe
Na zdjęciu worki ileostomijne (otwarte) jednoczęściowe (przyklejane bezpośrednio na skórę). Obok zatrzaskowa zapinka.

Dodatkowo, firmy produkujące sprzęt stomijny oferują różnorodne akcesoria pomocnicze i kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół stomii. Należą do nich:
*dla kolostomii - zestawy do irygacji. Część kolostomików może stosować irygacje stomii, co umożliwia częściową regulację wypróżnień, a w związku z tym lepszy komfort życia. Możliwość stosowania irygacji u danego pacjenta należy zawsze omówić z chirurgiem.
*dla urostomii - worki do nocnej zbiórki moczu, które podpina się do worków urostomijnych i umieszcza obok łóżka. Zwiększa to komfort snu, bo nie przeszkadza wypełniający się moczem worek przy brzuchu i nie ma obawy jego przepełnienia czy odklejenia i zalania moczem łóżka.
*paski przytrzymujące worek - możliwe do doczepienia do specjalnych uchwytów przy sprzęcie dwuczęściowym.
*bawełniane worki ochronne, zwiększające dyskrecję. Tego typu "ochraniacz" na worek można uszyć samemu, jak już pisałam, z różnych materiałów, w zależności od gustu.
*nożyczki do wycinania otworów w płytce/przylepcu worka - nożyczki oferowane przez producentów sprzętu stomijnego są nieduże i lekko zakrzywione, co bardzo ułatwia wycięcie owalnego otworu na stomię.
*środki neutralizujące zapachy - mogą to być krople, które wpuszcza się do pustego worka przed jego założeniem (neutralizują zapach treści znajdujących się w worku), albo spray rozpylany w otoczeniu czy na ubranie przy zmianie lub opróżnianiu worka.
*gaziki lub chusteczki nasączone płynem myjącym, ułatwiające oczyszczanie skóry wokół stomii, zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem i nie mamy dostępu do bieżącej wody.
*gaziki z płynem ochraniająco-gojącym, klej "druga skóra" - środki stosowane po oczyszczeniu i wysuszeniu skóry, gojące podrażnienia i zwiększające przyczepność sprzętu stomijnego.
*puder gojący - służący do posypywania zmian wysiękowych na skórze wokół stomii. Przed naklejeniem woreczka należy nadmiar pudru usunąć ze skóry.
*pasta uszczelniająco-gojąca - stosowana do wyrównywania powierzchni skóry pod płytką lub workiem, nakładana również jako wianuszek wokół samej stomii, zwłaszcza przy stomii płaskiej lub wklęsłej. Zmniejsza ryzyko podciekania oraz goi podrażnienia.
*pasta gojąca - stosowana do gojenia podrażnień skóry wokół stomii. W przeciwieństwie jednak do pasty uszczelniająco-gojącej, musi być usunięta przed przyklejeniem nowego worka.

Więcej o rodzajach sprzętu stomijnego również na innych stronach:
1. Rodzaje sprzętu stomijnego - www.stomia.info.pl
2. Informacje o rodzajach sprzętu stomijnego oraz katalog produktów stomijnych ConvaTec
3. Również ze stron ConvaTecu: "Dobór sprzętu stomijnego", "Jaki wybrać sprzęt stomijny, jedno- czy dwuczęściowy?", "Dobór sprzętu stomijnego bez dylematu" (PDF)
4. Firma Coloplast: katalog produktów stomijnych
5. Firma Dansac: po najechaniu na zakładkę "Produkty" pojawia się lista wyboru podstron z rodzajami sprzętu
6. Firma Pofam-Poznań: oferta sprzętu stomijnego, katalog sprzętu BBraun (PDF), katalog produktów For Life (STOMOCUR) (PDF)

Dodatkowe informacje:
1. Zasady zaopatrzenia w sprzęt stomijny
2. Adresy sklepów medycznych oferujących sprzęt stomijny
3. Adresy wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, które wydają Część B zlecenia na zaopatrzenie w sprzęt stomijny (dawniej Kartę Zaopatrzenia Comiesięcznego)
4. Jak uzyskać dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt stomijny, jeżeli nie wystarcza nam miesięczny limit ustalony przez NFZ
sobota, 15 maja 2010, szpitalnarybka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
               stat4u


       e-mail: remedios44@o2.pl

        

Czy ten blog był Ci przydatny?
Znalazłem/am wszystko, czego szukałem/am. :)
Dużo pomógł, ale jeszcze za mało.
Może się przydać, ale obejdę się bez niego.
Są dobre strony, ale widzę też rażące błędy.
Zupełnie do niczego. :/         ADOBE READER
         (program do
         odczytywania PDF)